Ahşap Zımpara-Finger Joint

Ahşap ürünleri gündelik hayatımızın hemen her alanında kullanmaktayız. Bu ürünlerin üretimi esnasında ortaya çıkan en önemli sorunlardan biri ağacın yapısındaki kıymıklı yapının istenilen yüzey kalitesine ulaşmakta engel teşkil etmesidir.

Sonsuz bant zımpara ile yapılan yüzey işlemlerinde çok olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Ahşap zımparalama işleminde zımparanın kalitesi, uygun zımpara türü ve kesme hızları ile temas diski sertlik derecesi kaliteyi belirleyen etkenler olmaktadır. Özellikle geniş yüzey kalibre zımparalamasında temas merdaneleri üzerindeki helis kanallarının yapısı, merdanenin balansı ve kalibre zımpara bandının yapıştırmasındaki simetri gibi çok ince ama etkisi büyük teknik ayrıntılar sonucu belirlemektedir.

Zımparalama işlemi esnasında oluşan ısı ahşap ürünlerin yanarak yüzey kalitesinin kaybolmasına sebebiyet vermektedir. Bu gibi durumların oluşmasındaki en büyük etkenlerden biri uygun kesme hızı, kesme temas alanı ve baskının ayarlanamamasıdır.

Ahşap ürünlerdeki yüzey pürüzsüzlüğünün sağlanmasında sonsuz zımpara bandının esnek çözümler sunması sebebiyle üreticiler çok yoğun talep göstermekte ve yüzey aşındırma sektöründe ahşap mamülü ayrı bir uzmanlık alanı olarak kabul edilmektedir.

Parmak Geçme / Kurt Ağzı (Finger Joint)

Ahşap sanayiinde, daha çok uzun ürünlerin çarpılmasını engellemek için çok kullanışlı bir sistem olan parmak geçme / kurt ağzı açma yöntemi kullanılmaktadır. Konik ucların birbirlerini itme ve sıkıştırma mantığıyla sağlanan bu tutuculuk, tutkal ve preslemeyle birlikte kuvvetlendirilerek ahşabın yekpare bir yapı gibi kullanılmasını sağlamaktadır.

Bu sistemde önemli olan konik çatal uçlarının uygun devir ve bıçak sistemi kullanılarak ahşabın üzerinde kıymıklanmaya sebebiyet vermeden simetrik olarak açılmalarıdır. Finger joint uclarının açılmasında talaş kaldırma anındaki ilerleme hızı simetri ve kıymık açısından oldukça önemlidir. Açılan ucların ölçülerinde bir uyumsuzluk olması halinde birleştirilen ürünler arasında tam temas gözle fark edilmese dahi tam olarak sağlanmış olmayacaktır. Tam temas sağlanmayan noktalarda uygulanan tutkal iki ahşap arasında film oluşturacak ve bu durumda üründe o noktadan başlayan çarpılma ve kopmalar olacaktır. Bu sebeple kullanılan bıçakların ve bıçakların oturtulduğu düzeneklerin çok simetrik olması zaruridir.

Parmak geçme / kurt ağzı açma makinaları ahşap sanayindeki üretim maliyetlerinde avantajlar sağlamakta ve kullanımı her geçen gün yayılmaktadır.

KALAYCIOĞLU MAKİNA SANAYİ
Her hakkı saklıdır! - İzinsiz Kopyalanamaz.
Kürkçüler Cad. Fazil Sok. No:8 34776 Y.Dudullu Istanbul TÜRKIYE

Hosting ve Sunucu Kiralama - Web Tasarım - Ak Webtasarım - Site Haritası

  • Tel : +90 216 540 11 70
  • Fax : +90 216 540 11 71
Sosyal Ağlarda Bizi Takip Edin.