Sac Metal Sıvama

a) Hidrolik Metal Sıvama

b) CNC Metal Sıvama

Her geçen gün imalat sanayinde artan teknolojik kabiliyetler sebebiyle üretim maliyetleri düşürülmekte ve yoğun rekabet ortamında bulunan firmalar rakiplerine karşı avantajlarını kaybetmemek için yatırımlarını aralıksız devam ettirmek zorunda kalmaktadırlar. Bu anlayış doğrultusunda incelendiğinde görülecektir ki metal ürünlerin hayatımızın hemen her alanında sıkça kullanılmasından dolayı metal sektörü yatırımların en yoğun olduğu sektör olarak öne çıkmaktadır.

Pek çok metal ürünün şekillendirilmesinde Metal Sıvama Tornaları kullanılırken Türkiye metal şekillendirme sanayinde sıvama tornaları yerine ağırlıklı olarak sıvama presleri kullanılmaktadır. Bunun başlıca sebepleri olarak Metal Sıvama Tornasının imalatındaki teknolojik zorluk nedeniyle ülkemizde seri imalatının yapılmamış olması, ithal olanların astronomik fiyatlara satılması ve sıvama preslerinin imalatının kolay ve yaygın olması bulunmaktadır

Metal şekillendirme işlemlerindeki üretim maliyetleri göz önüne alındığında Metal Sıvama Tornası sıvama preslerine göre çok daha fazla avantajlara sahiptir. Metal Sıvama Tornalarını ekonomik yönden inceleyecek olursak;

- Kalıp maliyetinin düşüklüğü: Metal Sıvama Tornalarındaki kalıp maliyeti sıvama preslerinden çok daha fazla düşüktür. Bunun başlıca sebebi hidrolik presteki pot çemberinin sıvama tornasında olmaması ve erkek kalıp karşısında dişi kalıbını gerektirmemesidir.

- Kalıbın kolay sökülüp takılması: Metal Sıvama Tornalarında kullanılan kalıplar bir torna aynasına herhangi bir parçanın sökülüp takılması kadar kolay takılır ve sökülür. Böylelikle imalatçılar özellikle fason üreticiler bir mamülün üretimi için stok yapma veya belli bir sayının üzerinde üretme gibi zorunluluklardan kurtulmuş olurlar.

- Tek seferde ürünün bitmesi: Metal Sıvama Tornası üzerine takılan sac pul üzerinde her türlü işlem bir seferde tamamlanmakta ve birden çok sökme takma işlemine gerek kalmamaktadır.

- Etek kesme maliyetinin düşüklüğü: Metal Sıvama Tornalarında, sıvama preslerinde karşımıza çıkan etek kesme gibi fazladan bir işçilik gerekmemektedir. Metal Sıvama Tornası bu işlemi çok kısa bir zamanda kendisi yapmakta ve ayrı bir pres ve ayrı bir kalıp ile işçilik maliyeti yükleyen bu işçiliği ortadan kaldırmaktadır.

- Kordon atma ve kenar kıvırma makinası gerektirmemesi: Kordon atma ve kenar kıvırması için ayrı ayrı kullanılan makinaların işlemlerini metal sıvama tornası kolaylıkla yapabilmektedir.

- Hidrolik sıvama presi gibi birkaç işlem gerektirmemesi: Metal Sıvama Tornalarında ürünün derinliği ne kadar olursa olsun işlem bir kerede bitmekte ve sıvama preslerinin aksine derin sıvama ürünleri için birden çok kalıp ve birden fazla işlem gerektirmemektedir.

- Derin alüminyum sıvama yapabilmesi: Sıvama preslerinin özellikle alüminyum üzerinde malzemeyi yırtmasından dolayı derin sıvama yapamaması gibi bir sorun Metal Sıvama Tornalarında kesinlikle olmaz. Metal Sıvama Tornası, derin alüminyum sıvamalarını kolaylıkla yapabilmekte ve ürün üzerinde en ufak bir yırtılma veya benzeri bir sorun oluşmamaktadır.

- Ürünlerde çarpıklık olmaması: Sıvama preslerinde, ürünler metal sacın iki kalıp arasına çok yüksek basınçlarla sıkıştırılması sonucu çıkartılmalarından dolayı yapılarında çarpılmalar sıklıkla olabilmektedir. Buna karşılık Metal Sıvama Tornalarında sıvanan metal sacın yüksek kuvvetler uygulanmadan erkek kalıba uyum sağlamasıyla oluşmasından dolayı ürünün yapısında hiçbir çarpıklık olmamaktadır.

- Yuvarlak parçaların yapılarının çok düzgün olması: Metal Sıvama Tornalarından çıkan yuvarlak yapıdaki ürünler tornanın dairesel hareket kabiliyeti sayesinde dikey hareket eden sıvama preslerinden çıkanlara göre çok daha düzgün bir yapıya sahip olur.

- Yüzey kalitesinin yüksek olması: Sıvama preslerinden çıkan ürünler üzerinde sıkça görülen çizik ve ezik gibi sonraki aşamalardan polisaj ya da kaplama türü işlemleri zora sokacak bir yüzey kalite sorunu Metal Sıvama Tornalarında oluşmaz. Metal Sıvama Tornaları çok hassas parametrelerle işlem yaptığından dolayı metal ürün üzerindeki yüzey kalitesi çok yüksek olur. Böylelikle pek çok üründe sonraki işlemlerin maliyetlerinde de azalma sağlanabilmektedir.

- Tehlike riskinin düşüklüğü: Sıvama presleri çalışma teknikleri bakımından oldukça tehlikeli makinalardır. İşçi güvenliği açısından ele alındığında Metal Sıvama Tornaları düşük baskılarla çalışması, tamamen otomatik işlem yapması ve işçi müdahelesini gerektirmemesi nedeniyle tehlike riski çok düşüktür.

Genel olarak incelendiğinde görülecektirki Metal Sıvama Tornası sıvama preslerine göre işlenecek üründe derinlik arttıkça daha çok avantajlı hale gelmektedir.

KALAYCIOĞLU MAKİNA SANAYİ
Her hakkı saklıdır! - İzinsiz Kopyalanamaz.
Kürkçüler Cad. Fazil Sok. No:8 34776 Y.Dudullu Istanbul TÜRKIYE

Hosting ve Sunucu Kiralama - Web Tasarım - Ak Webtasarım - Site Haritası

  • Tel : +90 216 540 11 70
  • Fax : +90 216 540 11 71
Sosyal Ağlarda Bizi Takip Edin.